Tiroid ve Kilo Yönetimi

 

Hipotiroidi, kilo verme zorluğu, sinirlilik, yorgunluk, deri kuruluğu, kabızlık, baş ağrısı ile kendini gösteren tiroit bezinin yeterli çalışmamasından kaynaklı olan bir hastalıktır. Tiroit hormonu o kadar önemli bir hormondur ki bütün vücut fonksiyonlarını etkiler. Günümüzde en sık karşılaştığımız ise hashimato tiroididir.

Hipotiroidi hayatı olumsuz etkilemektedir; 

Kolesterol ve trigliserit düzeylerini yükseltebilir
Lenf akışını yavaşlatır ve bu durum ödeme neden olur
Tüketilen yiyeceklerdeki besin öğelerinin sindiriminde problemler oluşur
Metabolizma yavaşlar
Kişi kilo almaya başlayabilir
Kadınlarda regl düzensizliği oluşabilir

Hipotiroidide nasıl beslenilmeli?

İyot eksikliği hipotiroidizme neden olmaktadır, bu nedenle iyotlu tuz kullanımı önemlidir.

Bazen iyotlu tuz kullanımı da yeterli olmayabilir, eğer kişi guatrojen besin öğelerini fazla alıyorsa iyot emilimi engellenmektedir. Özellikle lahana, brokoli, brüksel lahanası, turp, karnabahar, şalgam, soya fasulyesi, hardal, yer fıstığını çok fazla çiğ tüketmemekte fayda var. Pişirerek tüketmeniz guatrojen madde miktarını azaltacağından daha sağlıklı olacaktır.

Kafein içeren besinlerden uzak durun, özellikle kahve, çay, kola, çikolata.
Selenyumundan yetersiz beslenildiğinde tiroit fonksiyonları düzensizleşir. Selenyum seviyesinin düşmemesi için balık, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar yeterli ölçüde tüketilmelidir.

Çikolata ayrıca kadmiyum içermesinden dolayı tiroid hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Fazla alınan kadmiyum selenyumu vücuttan atar.
Omega-3’ün tiroit fonksiyonlarını düzenleyici özelliği vardır, haftada 2 kez balık tüketin.
Tam tahıl ürünlerini ve kurubaklagilleri tüketmeye çalışın. Kuru baklagiller iyi birer bitkisel protein kaynağıdır ve haftada 2 kez tüketilmelidir.  Sigara içiyorsanız bırakmaya çalışın, sigara tiroit fonksiyonlarını azaltır.
Tiroidde en fazla görülen problem ödemdir. Bu nedenle su tüketiminizi asla ihmal etmeyin, günde 2-2,5 lt su içmeye çalışın.

Sağlıklı günler..

Dyt. Hale TaşgınBir Cevap Yazın